کرونا گرفتم؛ آیا می توانم واکسن آنفولانزا بزنم

کرونا گرفتم؛ آیا می توانم واکسن آنفولانزا بزنم؟

 تاریخ: ۲۹ شهریور ۱۴۰۰ |  ساعت: ۱۶:۳۰ |  نویسنده: ستاره


سیستم ایمنی فرد مبتلا به کرونا درگیر ویروس است و بدن در حال ساختن آنتی‌بادی برای مقابله با کرونا است. بنابراین تزریق واکسن آنفولانزا زمانی که بدن درگیر کرونا است، باعث می‌شود پاسخ مطلوب به واکسن نداشته باشیم. بهترین حالت برای مبتلایان کرونا این است که صبر کنند سه تا چهار هفته از زمان بهبودی‌شان بگذرد، سپس واکسن تزریق کنند.

بهترین زمان برای تزریق واکسن آنفولانزا چه وقت است؟

بهترین زمان تزریق واکسن شهریور ماه است. اما از آغاز شهریور تا آغاز فروردین ماه می‌توان این واکسن را تزریق کرد.

تعداد بسیار کمی از کسانی که واکسن آنفولانزا تزریق می‌کنند ممکن است تب کنند که با خوردن استامینوفن بهبود خواهند یافت. داوطلبان واکسن آنفولانزا که پیش از دوران کرونا به صورت سالیانه از این واکسن استفاده می‌کردند، امسال هم باید این واکسن را تزریق کنند.

آیا می توان واکسن کرونا و آنفولانزا را هم زمان با هم تزریق کرد؟

قبلا توصیه شده بود که باید بین دریافت واکسن‌ کرونا و آنفولانزا ۱۴ روز فاصله باشد. اما در حال حاضر دستورالعمل‌های به روز شده بیان می‌کند که می‌توان هر ۲ واکسن را با خیال راحت در یک روز تزریق کرد.

چه کسانی باید واکسن آنفولانزا بزنند؟

کودکان زیر ۵ سال به ویژه آن‌هایی که بین ۶ ماه تا ۲ سال سن دارند، حتما واکسن بزنند. البته زدن این واکسن برای کودکان زیر ۶ ماه توصیه نمی‌شود. افراد مبتلا بیماری های زمینه ای، نقص ایمنی و آسم باید این واکسن را تزریق کنند. زدن این واکسن برای سالمندان و همچنین مادران باردار ضروری است.

چه کسانی نباید واکسن آنفولانزا بزنند؟

استفاده از این واکسن محدودیت چندانی ندارد. فقط افرادی که به این واکسن حساسیت دارند یا کسانی که در گذشته این واکسن را استفاده کرده اند و دچار عارضه شده اند، نباید واکسن آنفولانزا بزنند. افرادی که سابقه آلرژی به تخم مرغ را دارند، قبل از تزریق واکسن با پزشک مشورت کنند.


 برچسب ها: