ویروس پاپیلومای انسانی (hpv)

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) چیست؟

 تاریخ: ۹ بهمن ۱۳۹۹ |  ساعت: ۱۳:۲۲ |  نویسنده: ادمین وبسایت


ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) شایع‌ترین عفونت ویروسی مقاربتی است. اکثر زنان و مردانی که از لحاظ جنسی فعال هستند، در مقطعی از زندگی خود در معرض ابتلا به ویروس می باشند. ویروس HPV در سلول های قاعده ای پوست و سطوح مرطوب مخاطی بدن مثل دهان، حلق، واژن و دهانه ی رحم مستقر می شود. این ویروس وارد خون نمی شود.

 آیا همه ی افراد مبتلا به ویروس HPV از بیماری خود آگاه هستند؟

 متأسفانه اکثر بیماران آلوده به عفونت ویروسیHPV ، اطلاعی از بیماری خود ندارند. افراد مبتلا می‌توانند سال‌ها بدون علامت باشند و در این مدت، ویروس HPV را به شریک جنسی خود منتقل کنند.

انواع مختلف ویروس HPV چیست؟

تایپ های بسیاری از ویروس HPV وجود دارد و بسیاری از آنها مشکل ایجاد نمی کنند. اما تعدادی از انواع ویروس HPV تناسلی، عامل ایجاد زگیل تناسلی می‌شوند و تعدادی دیگر از انواع ویروسHPV  می‌توانند سلول‌های طبیعی را غیر طبیعی نموده و سبب سرطان  شوند. ویروس  HPVبا برخی از دیگر سرطان ها مانند سرطان مقعد ارتباط دارد. اوج زمان آلودگی با ویروس، هم برای زنان  و هم برای مردان پس از شروع فعالیت جنسی می باشد. انواع ویروس HPV که باعث زگیل تناسلی می‌شود با انواعی که سبب سرطان می‌شود متفاوت است.

راه های انتقال ویروس HPV چیست؟

ویروس HPV  معمولاً از راه تماس جنسی به خصوص تماس تناسلی یا مقعدی منتقل می‌گردد. البته احتمال انتقال این ویروس از راه ارتباط دهانی- تناسلی نیز امکان پذیر است.

چگونه می توان از آلوده شدن جلوگیری کرد؟

  • پرهیز داشتن شریک های جنسی متعدد
  • استفاده از پوشش پا در استخر برای جلوگیری از زگیل های کف پا
  • زگیل هایی که کف دست زده می شود را نباید بکنیم زیرا می تواند منجر به بروز زگیل جدید در ناحیه ی دیگری از بدن شود.
  • واکسیناسیون: سه نوع واکسن برای ویروس HPV وجود دارد.

واکسن چهارگانه با نام تجاری گارداسیل (Gardasil) به بازار عرضه شده است.  این واکسن حدود 70%، قدرت پیشگیری از سرطان رحم در زنانی که قبلاً به این ویروس آلوده نشده اند و همچنین حدود 90%  قدرت پیشگیری از زگیل تناسلی را دارد. واکسن چهارگانه در ایران موجود است.

 واکسن نه گانه با نام تجاری گارداسیل 9(Gardasil) هم با تأییدیه FDA وارد بازار شده است.

واکسن دوگانه که فقط دارای تائیدیه در کشور استرالیا است.

  • تست غربالگری مانند تست پاپ اسمیر نیز در پیشگیری از بروز سرطان دهانه ی رحم بسیار موثر است.
  • عدم استفاده از دخانیات
  • عدم استفاده ی طولانی مدت از قرص های ضد بارداری

مواد غذایی مناسب برای افراد مبتلا به ویروس HPV :

غذاهایی نظیر مارچوبه ، لوبیا قرمز، بروکلی، عدس ، بامیه ، نخود فرنگی، نخود ایرانی ، آووکادو، اسفناج، پرتقال، خربزه، انبه، موز، انار، کاهو، گل کلم، کلم و ماش  در این بیماران توصیه می شود.

اگر شخص به HPV مبتلا روش های درمانی کدام اند؟

بسیاری از ضایعات طی دو سال و بدون هیچ مداخله ای به شکل خود به خود برطرف می شوند. تاکنون دارویی که بر روی خود ویروس HPV تاثیر داشته باشد ، ساخته نشده است.  اکثرعفونت های ویروس HPV به سرعت توسط سیستم ایمنی بدن پاک شده و به سرطان رحم تبدیل نمی شوند. پروسه تبدیل سلول های نرمال رحم به سلولهای سرطانی بسیار طولانی بوده و سرطان رحم معمولاً در عفونت های پایدار (که عموماً بیش از یک دهه و یا بیشتر طول کشیده) دیده می شود.

سرما درمانی(کرایو تراپی): به روشی درمانی گفته می‌شود که در آن بخشی از بدن بیمار یا کل بدن او در معرض سرما و کاهش دما قرار می‌گیرد. هدف از کریوتراپی کاهش سوخت و ساز سلولی، افزایش بقای سلولی، کاهش التهاب، کاهش درد واسپاسم ، انقباض عروق است.

استفاده از لیزر:  اشعه لیزر بدون اینکه به نواحی اطراف آسیبی برساند، بافت مورد نظر را کاملا تخریب کرده و از بین می‌برد.

استفاده از اسید: ترکیبات اسید سالیسیلیک به دلیل قیمت ارزان و سهولت در استفاده از آن به عنوان یک روش درمان خانگی زگیل تناسلی بسیار محبوب هستند. این ترکیبات می توانند به شکل مایع و به صورت مستقیم بر روی زگیل مالیده شوند یا به صورت یک چسب آغشته به اسید، باید بر روی زگیل قرار گیرند. اسید سالیسیلیک اگرچه بیشتر در درمان زگیل ها ی کف دست و به ویژه کف پا کاربرد دارد، ولی برای درمان زگیل های تناسلی خفیف هم می تواند موثر باشد.

 کرم: استفاده از کرم هایی که تحریک کننده سیستم ایمنی ذاتی می باشند؛ مفید می باشد.

جراحی: در برخی موارد انجام می شود.

آزمایش های لازم برای تشخیص HPV :

آزمایش خون :

اگرچه در آزمایش ویروس HPV می توان آنتی بادی HPV را پیدا کرد؛ ولی وجود آنتی بادیHPV  در خون که برای تشخیص  ویروسHPV با آزمایش خون نشان نشان داده می شود، فقط می تواند بگوید که فرد در دوره ای از زندگی در معرض ویروس HPV قرار گرفته است و نمی تواند مشخص کند که در حال حاضر به این ویروس مبتلا هست یا خیر.

آزمایش در خانم ها:

تست پاپ اسمیر: این تست می تواند سلول های غیر طبیعی دهانه ی رحم را نشان دهد تا بتوان آن ها را قبل از سرطانی شدن برطرف کرد. سلول های غیر طبیعی معمولا با گذر زمان طبیعی می شوند اما گاهی اوقات به سرطان تبدیل می شوند. حتی زنانی که واکسینه شدند نیز نیاز به غربالگری دارند. زیرا واکسن آن ها را در برابر تمامی تایپ های ویروسی که سرطان رحم را ایجاد می کنند، محافظت نمی کند. یک آزمایش تعیین DNA ویروسی که می تواند ژن ویروس HPV را در نمونه دهانه ی رحم پیدا کند نیز ممکن است همراه با یک آزمایش پاپ اسمیر مورد استفاده قرار گیرد.

آزمایش در آقایان:

در حال حاضر هیچ آزمایش HPV  برای مردان و در دیگر نقاط بدن ( دهان و حلق) به جز دهانه ی رحم وجود ندارد.

اگر نیاز به آزمیشHPV میتوانید به وبسایت آزمایشگاه کیوان مراجعه کنید:

https://keyvanlab.com

https://keyvanlabtest.ir

 افزودن نظر

500   1. Ali گفت:

    سلام تست پاپ اسمیر با تعیین hpv برای دهان و حلق وجود داره؟