ویروس هرپس سیمپلکس چیست؟

ویروس هرپس سیمپلکس چیست؟

 تاریخ: ۳ مرداد ۱۴۰۰ |  ساعت: ۰۹:۲۶ |  نویسنده: ستاره


ویروس هرپس به دو نوع تقسیم بندی می شود: HSV-1 و HSV-2 .

نوع ۱ بیشتر به هرپس دهانی و نوع ۲ به هرپس ژنیتال یا تناسلی معروف است. این ویروس‌ها بسیار شایع و مسری می‌باشند. HSV-1 از طریق بزاق آلوده منتقل می‌شود اما HSV-2 از طریق تماس جنسی انتقال پیدا می‌کند. خراش‌های پوستی موجب انتقال ویروس به پوست می‌شوند. پوست سالم مانع نفوذ ویروس به بدن می‌شود.

این ویروس‌ها، سلول‌های عصبی را آلوده می‌سازند و ممکن است به‌طور مخفی در سلول‌های عصبی به حالت خفته درآیند. بر اثر تحریک مانند فشارهای عصبی و احساسی، ویروس از حالت خفته به حالت فعال در می‌آید.

علائم HSV-1 :
زخم باز یا تاول در ناحیه صورت، دهان یا لب
درد موقع جویدن غذا، بلع یا صحبت کردن
خارش زخم و ناحیه اطراف زخم
تورم غدد لنفاوی
سر درد
از دست دادن اشتها
احساس خستگی

علائم HSV-2 :
تاول و زخم داخل یا خارج ناحیه تناسلی که ممکن است بزرگ باشد یا کوچک و اغلب بصورت خوشه ای هستند
احساس خارش یا سوزش در ناحیه تناسلی یا اطراف مقعد
درد در پاها، باسن یا ناحیه تناسلی
درد هنگام ادرار
ترشحات غیر طبیعی


راه انتقال:
متاسفانه ویروس هرپس حتی وقتی هیچ علامتی از بیماری وجود ندارد می‌تواند به دیگران منتقل شود و بسیار مسری است. عفونت مجدد می تواند از طریق تماس دست از ناحیه آلوده به سایر نقاط پوست با خاراندن یا مالیدن پوست منتقل شود. HSV-1 از طریق ترشحات یا زخم روی پوست می تواند منتقل شود.HSV-2 عموما از طریق تماس جنسی با فرد آلوده منتقل می شود. از آنجایی که HSV-2 می‌تواند از طریق مادر به نوزاد در حین تولد منتقل شود، زنان باردار مبتلا به هرپس تناسلی باید تحت نظر پزشک باشند و حتی ممکن است به انجام سزارین توصیه شوند.

چهار آزمایش اصلی برای تشخیص ویروس هرپس (HSV) وجود دارد. اگر هنگام مراجعه به متخصص علائم بالینی داشته باشید، پزشک می‌تواند انجام تست کشت ویروس یا تست تشخیص آنتی‌ژن ویروس را برای شما تجویز کند. اگر هم علائم بالینی نداشته باشید می‌توانید از تست‌های آنتی‌‌بادی استفاده کنید.

آزمایش کشت ویروس هرپس

هدف این تست این است که مشخص کند آیا ضایعات پوستی یا تاول شما حاوی  ویروس است یا خیر. البته این تست درصد خطای منفی کاذب دارد و ممکن است باوجود ابتلا به هرپس سیمپلکس (HSV) نتیجه منفی گزارش شود.

تست تشخیص آنتی‌ژن ویروس

در این آزمایش آنتی‌ژن‌ها یا پروتئین‌های اختصاصی ویروس هرپس در داخل ضایعات پوستی یا تاول شناسایی می‌شوند.

تست آنتی‌بادی

 در تست آنتی‌بادی نیازی نیست که ضایعات یا علائم بیماری وجود داشته باشد. این آزمایش نشان می‌دهد که آیا در گذشته در بدن شما آنتی‌بادی علیه ویروس هرپس ساخته شده یا خیر. البته اگر به ‌تازگی با ویروس تماس داشته‌اید ممکن است نتیجه تست منفی شود، زیرا بدن هنوز آنتی‌بادی تولید نکرده است. پس این آزمایش در زمان مواجهه‌ی تازه با ویروس هرپس توصیه نمی‌شود. آنتی بادیهای اختصاصی تیپ HSV-1 و HSV-2 بعد از ۲ هفته تا ۳ ماه ظاهر می شوند.

تست PCR

تمام موجودات زنده در سلول‌های خود ماده ژنتیکی دارند و در آزمایش PCR، وجود یا عدم وجود ژنوم ویروس موردنظر بررسی می‌شود. برای آزمایش PCR ویروس هرپس از خون یا ضایعات پوستی نمونه‌برداری می‌شود. از طریق این تست نوع ویروس هرپس سیمپلکس نیز قابل ‌تشخیص است.

اگر نیاز به آزمایش کرونا یا آنتی بادی دارید میتوانید به وبسایت آزمایشگاه کیوان مراجعه کنید:

https://keyvanlab.com

https://keyvanlabtest.ir


 برچسب ها: