واکسن ایرانی برکت

واکسن ایرانی برکت

 تاریخ: ۲۲ شهریور ۱۴۰۰ |  ساعت: ۱۶:۱۰ |  نویسنده: ستاره


واکسن برکت صد درصد ایرانی است و کپی کشور دیگری نیست. تکنولوژی ساخت این واکسن بر مبنای ویروس غیرفعال است. خیلی از واکسن هایی که امروز استفاده می شوند واکسن کشته شده هستند مثل واکسن فلج اطفال، واکسن هاری، واکسن هپاتیت و… . واکسن چینی سینوفارم نیز از این روش برای ساخت واکسن بهره برده است. درنتیجه پلتفرم این واکسن‌ها مشابه است.

در فاز اول دانشمندان متوجه شدند واکسن ایمن است، یعنی خطر آن‌چنانی بر روی انسان ندارد. و بعد از اتمام فاز بالینی یک، حدود ۲۸۸ نفر در فاز بالینی دو شرکت کردند. در این مرحله ایمنی‌زایی واکسن بررسی شد. بعد از اتمام فاز بالینی دو، فاز بالینی سه شروع شد که روی ۲۰ هزار نفر بررسی شد. در این فاز معمولاً اثربخشی واکسن بررسی می‌شود که تاکنون با موفقیت پیش رفته و در حال انجام است.

چرا واکسن برکت قبل از اتمام فاز ۳ کار آزمایی بالینی وارد واکسیناسیون عمومی شد؟

مقاله‌ای در “نیچر” منتشر شد که می‌گوید اگر آنتی‌بادی در پی تزریق واکسن کرونا در بدن فرد افزایش پیدا کند؛ کشورها می‌توانند تا زمان به پایان رسیدن فاز سوم، مجوز مصرف اورژانسی را برای واکسن کرونا صادر کنند. با توجه به موفقیت‌آمیز بودن فاز یک و دو، وزارت بهداشت مجوز اورژانسی تزریق این واکسن را صادر کرد.

اثربخشی واکسن “کوو ایران برکت” چقدر است؟

سرم افرادی که واکسن برکت زده بودند در مجاورت با ویروس کرونا توانست۸۰ تا ۹۰ درصد آن را خنثی کند. پیش‌بینی می‌شود که ایمنی واکسن هم در همین حد است.

عوارض واکسن برکت چیست؟

همه واکسن‌ها عوارضی دارند. عوارض واکسن برکت شامل: درد در محل تزریق، ضعف عمومی، درد عضلاتی یا سر درد موقتی می باشد. به‌طورکلی عوارض شدیدی نداشتیم و به همین خاطر می‌گوییم واکسن بی‌خطر است.

آیا واکسن برکت بر سویه دلتا موثر است؟

محمدرضا صالحی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران و متخصص عفونی گفت: خوشبختانه بررسی ها نشان دهنده ی موثر بودن این واکسن بر ویروس جهش یافته دلتا است. قبل از هر چیز از مردم می‌خواهیم که تحت هیچ شرایطی به شایعات توجه نکنند و بدانند تنها راه نجات از این پاندمی واکسیناسیون و رعایت پروتکل‌های بهداشتی است. کافی است به خودباوری برسیم و به دانشمندان ایرانی اعتماد کنیم.


 برچسب ها: