مکانیسم عملکرد واکسن آسترازنکا چگونه است؟

مکانیسم عملکرد واکسن آسترازنکا چگونه است؟

 تاریخ: ۲۱ تیر ۱۴۰۰ |  ساعت: ۱۶:۱۹ |  نویسنده: ستاره


واکسن آسترازنکا با استفاده از آدنوویروس شامپانزه ساخته شده‌است. پس از تزریق واکسن، پروتئین نیزه ای در بدن ساخته شده و سیستم ایمنی نسبت به این پروتئین واکنش نشان می‌دهد. در نتیجه بدن برای مواجه با ویروس کرونا در آینده آمادگی پیدا می‌کند.

تجزیه و تحلیل سازمان بهداشت عمومی انگلیس نشان داد که یک دوز واکسن آسترازنکا خطر مرگ ناشی از ابتلا به بیماری کرونا را حدود ۸۰ درصد کاهش می دهد. همچنین پس از تزریق ٢ دوز واکسن، موارد بستری در بیمارستان در سنین بالای ۶۵ سال به سرعت کاهش یافت.

تفاوت واکسن آسترازنکا با فایزر چیست؟

واکسن آسترازنکا در دو نوبت به فاصلهٔ چهار هفته تزریق شده و ارزان‌تر از واکسن فایزر بوده و نگهداری آن نیز آسان‌تر است. اگرچه اثربخشی کمتری نسبت به واکسن فایزر دارد.

واکسن آسترازنکا ساخت کجاست؟

واکسن آسترازنکا با همکاری دانشگاه آکسفورد و شرکت انگلستانی-سوئدی آسترازنکا تولید شده است. این واکسن در کشور‌های کره جنوبی و هند نیز تولید می‌شود.

 18میلیون و ۱۰۰هزار بریتانیایی واکسن آسترازنکا زده‌اند که هفت نفرشان بر اثر عوارض ناشی از لخته شدن خون جان باخته‌اند. آژانس دارویی بریتانیا تاکید می‌کند که این رقم بسیار ناچیز است و نباید به معنای خطرناک بودن واکسن تلقی شود. 30مورد لخته ی خون پس از تزریق این واکسن در بریتانیا به ثبت رسیده است. گزارشات نشان می‌دهد که این عارضه بیشتر در زنان دیده شده است. احتمال بروز لخته های خونی همچنان بسیار کمتر از خطر ابتلا به کرونا است.

دلیل لخته‌شدن خون پس از تزریق واکسن آسترازنکا چیست؟

پلاکت‌ها نوعی از سلول‌خونی هستند که وظیفه اصلی ‌آن انعقاد خون است. یک محقق آلمانی ادعا کرده است: یک ماده نگهدارنده در واکسن  آسترازنکا وجود دارد که باعث بروز واکنش بیش از حد سیستم ایمنی بدن می شود که به لخته شدن خون می انجامد.

EDTA یا «اسید اتیلن دی آمین تترا استیک»، که معمولاً در داروها و مواد آرایشی استفاده می شود، ممکن است باعث ترشح مواد بیشتری از این واکسن در رگ های خونی شود. این مواد می توانند بدن را به تولید بیش از حد آنتی بادی وادار کرده و موجب بروز واکنش بیش از حد سیستم ایمنی شود. در اثر واکنش بیش از حد سیستم ایمنی، بدن شروع به تشکیل لخته می کند.

اولین مشخصه لخته خون درد است. درواقع اگر لخته خون در شکم باشد، باعث درد در ناحیه شکم می‌شود. اگر لخته خون در مغز باشد باعث سردرد می‌شود. اگر به این دردها و مشکلات خونریزی توجه نکنیم، عواقب جدی در بر خواهد داشت. در صورت بروز لخته خون، درمان دارویی ضدلخته را برای افراد آغاز می‌کنیم. تمام افرادی که دچار عارضه لخته خون می‌شوند، فوت نمی‌کنند و با درمان ضدلخته، می‌توان از این مشکل جلوگیری کرد.

اگر نیاز به آزمایش کرونا یا آنتی بادی دارید میتوانید به وبسایت آزمایشگاه کیوان مراجعه کنید:

https://keyvanlab.com

https://keyvanlabtest.ir


 برچسب ها: