علائم درگیری کرونا در ریه چیست؟

علائم درگیری ریه در بیماران کرونایی چیست؟

 تاریخ: ۱۲ تیر ۱۴۰۰ |  ساعت: ۱۴:۴۵ |  نویسنده: ستاره


80 درصد افراد بیماری کرونا را به صورت خفیف تجربه می‌کنند و درگیری ریه ندارند. بقیه به علت دارا بودن ریسک فاکتور‌هایی نظیر دیابت، فشارخون، ضعف سیستم ایمنی ممکن است درگیری ریوی داشته باشند.

چگونه متوجه شویم که در بیماری کرونا، ریه مان درگیر شده است؟

تب، احساس سرماخوردگی، از دست دادن حس بویایی و چشایی، سرفه، تنگی نفس، سرفه های خلط دار، بی اشتهایی، افت اکسیژن، علائم گوارشی و اسهال از علائم بارز ابتلا به کروناست. اما احساس تنگی نفس، درد قفسه سینه، تب طولانی بیش از ۷۲ ساعت، بی حالی و ضعف و افت اکسیژن خون زیر ۹۴ درصد از علائم هشداردهنده درگیری ریه در کروناست.

  • احساس تنگی نفس

چنانچه بیمار کرونایی روی قفسه سینه احساس فشار کند احتمالا دچار درگیری ریوی شده است. در صورتی که بیمار دچار این علائم شده باشد، باید حتما به مراکز درمانی مراجعه کند تا اکسیژن خون او گرفته شود. چنانچه سطح اکسیژن خون بیمار کمتر ۹۳ باشد، پزشک معالج در خواست سی‌تی اسکن و عکس ریه می‌دهد.

  • درد قفسه سینه

شاید بیشترین نگرانی از درد قفسه سینه، درد قلبی باشد. دارو‌های زیرزبانی این درد را کاهش می‌دهد. شانس ایجاد لخته و آمبولی ریه در بیماران مبتلا به کرونا بیش از بقیه است. درد قفسه سینه یکی از علائم بارز در آمبولی ریه است. فرد ممکن است سرفه، خلط خونی و تب خفیف داشته باشد.

  • بی حالی و افت سطح اکسیژن خون

اگر تنفس افراد کرونایی در یک دقیقه بیشتر از ۲۴ بار باشد، همچنین اگر میزان اکسیژن خون بیمار کاهش یابد و زیر ۹۰ باشد باید فوری به مراکز درمانی مراجعه کند.

  • تب

دمای بدن انسان‌ها بصورت طبیعی ۳۷ درجه است. درصورتی که به کرونا ویروس مبتلا شدید و دمای بدنتان بیش از ۳۹ درجه بود، آن را یکی از علائم درگیری ریه به کرونا به حساب بیاورید. درصورتی که تب بالای ۳۸ و ۳۹ درجه بیش از سه شبانه روز طول بکشد می‌تواند نشانه ی تشدید بیماری و درگیری شدید ریوی باشد.

اگر نیاز به آزمایش کرونا یا آنتی بادی دارید میتوانید به وبسایت آزمایشگاه کیوان مراجعه کنید:

https://keyvanlab.com

https://keyvanlabtest.ir


 برچسب ها: