ثبت نام تلفنی: 021-91071292
ایمنی هیبریدی چیست؟

ایمنی هیبریدی چیست؟

 تاریخ: ۲۳ شهریور ۱۴۰۰ |  ساعت: ۱۶:۰۱ |  نویسنده: ستاره


افرادی که قبلا به کرونا آلوده شدند و سپس یک دوز واکسن دریافت کردند، نسبت به افرادی که دو دوز واکسن دریافت کرده اند اما عفونت طبیعی نداشتند، ۳۰ برابر آنتی‌بادی بیشتری در خون دارند. محققان عنوان مصونیت فوق بشری یا ایمنی هیبریدی  را به چنین وضعیت عجیبی اطلاق کرده‌اند که در آن سیستم ایمنی ویروس را به خاطر می‌آورد و حتی می‌تواند جهش‌های بعدی را خنثی ‌کند.

تحقیقات نشان می‌دهند برخی افراد پس از ابتلا به بیماری کرونا و دریافت دو دوز واکسن فایزر و مدرنا، مقاومت عجیبی در مقابل کرونا از خود نشان می‌دهند. حتی در برخی آزمایش‌های انجام شده محققان به این نتیجه رسیده‌اند که بدن این افراد ۱۰۰ برابر بیشتر از سایر افراد در مقابل کرونا مقاوم است. محققان عنوان مصونیت فوق بشری یا ایمنی هیبریدی  را به چنین وضعیتی اطلاق کرده‌اند که در آن سیستم ایمنی ویروس را به خاطر می‌آورد و حتی می‌تواند جهش‌های بعدی را خنثی ‌کند.

نتیجه تحقیقی که بر روی بیماران مبتلا به بیماری‌های روماتیسمی خودایمنی (AIRD) در هند انجام شد، نشان می‌دهد، ایمنی هیبریدی (ترکیبی از ایمنی طبیعی با ابتلا به کرونا و ایمنی ناشی از واکسن) یا ایمنی ترکیبی بهترین محافظت را در برابر کرونا دارد.

همچنین حتی یک دوز واکسن سطح ایمنی بالایی را برای فردی که قبلا مبتلا به کرونا بوده ایجاد می‌کند. ایمنی هیبریدی برای مدت طولانی‌تری در بدن فرد باقی می‌ماند و ایمنی طولانی‌مدت ایجاد می‌کند.


 برچسب ها: