افراد دیابتی چه مراقبت هایی را باید رعایت کنند؟

کرونا در بیماران دیابتی چگونه است؟

 تاریخ: ۶ بهمن ۱۳۹۹ |  ساعت: ۱۵:۳۵ |  نویسنده: ادمین وبسایت


افزایش قند خون می تواند باعث تغییر عملکرد سلول­های موثر در سیستم دفاعی بدن و ایجاد التهاب بیشتر شود؛ همچنین دیابت کنترل نشده می تواند باعث افزایش غلظت قند در ریه ها و سیستم تنفسی شود و زمینه رشد و تکثیر عوامل بیماری زا را افزایش دهد.

دیابت چیست؟

دیابت یا بیماری قند یک اختلال سوخت و سازی (متابولیک) در بدن است و توانایی تولید هورمون انسولین در بدن از بین می‌­رود یا بدن در برابر انسولین مقاوم می‌شود.

آیا واکنش بدن افراد دیابتی نسبت به کرونا یکسان است؟

دیابت در هر رده سنی ممکن است اتفاق بیفتد؛ پس واکنش بدن افراد در سنین متفاوت نسبت به کرونا و درمان آن با یکدیگر متفاوت است. امکان دارد بعضی از افراد با وجود دیابت به خوبی با ویروس کرونا مقابله کنند؛ اما دسته دیگر به این خوبی توانایی مقابله با ویروس کرونا را نداشته باشند. در مورد این بیماری باید عوامل دیگری مانند سن، سایر بیماری‌ها و کیفیت کنترل قند خون در نظر گرفته شود و نباید همه دیابتی‌ها را یکی دانست.

چرا افراد دیابتی در گروه پر خطر قرار می گیرند؟

بیماران مبتلا به دیابت، بیشتر دچار عفونت‌های مختلف از جمله عفونت‌های تنفسی می‌شوند و امکان شدید بودن عفونت در آنها بیشتر است. به همین دلیل این افراد در گروه پر خطر قرار می گیرند.

آیا تزریق انسولین هم راه انتقال ویروس کرونا است؟

تا الان راه‌ اصلی انتقال کرونا از طریق مخاط است. پس انتقال آن با تزریق انسولین و از پوست بعید به نظر می‌رسد و گزارشی در این مورد وجود ندارد. استفاده از پنبه الکی در هر بار تزریق نیاز نیست.

رژیم غذایی مناسب برای افراد دیابتی چیست؟

باید از غذاهایی استفاده کنند که قند کمتری دارند، مانند سبزیجات، پاستا و نودل تهیه شده از آرد گندم . از مصرف زیاد غذاهای سرخ شده پرهیز کنند. خوردن غذاهایی که حاوی کربوهیدارت و قند بالا هستند را محدود کنند. از پروتئین بدون چربی مانند ماهی، تخم مرغ، شیر و حبوبات استفاده کنند. سبزیجات با برگ سبز مانند کاهو و اسفناج بخورند. در روز دو تا سه وعده میوه بخورند.

 افراد دیابتی در دوران کرونا باید چه کاری انجام دهند؟

افراد دیابتی در دوران همه گیری کرونا حتما توصیه­ های بهداشتی را رعایت کنند و مدیریت بیماری خودشان را جدی بگیرند زیرا در صورت عدم کنترل قند خون سیستم ایمنی بدنشان مختل می گردد و خطر ابتلاء به کرونا افزایش می یابد.

اگر نیاز به آزمایش کرونا یا آنتی بادی دارید میتوانید به وبسایت آزمایشگاه کیوان مراجعه کنید:

https://keyvanlab.com

https://keyvanlabtest.ir