آیا واکسن کرونا بر قاعدگی تاثیر دارد؟

آیا واکسن کرونا بر قاعدگی تاثیر دارد؟

 تاریخ: ۲۰ شهریور ۱۴۰۰ |  ساعت: ۱۶:۳۵ |  نویسنده: ستاره


واکسن یکی از مهم‌ترین ابزارها در جهت مقابله با همه‌گیری کرونا در جهان است و تا ابتدای تابستان سال ۱۴۰۰ حداقل ۱۹ واکسن به تایید سازمان‌های مربوطه در کشورهای مختلف رسید. با این حال، گزارشاتی که اخیراً از طرف خانم های واکسینه شده به دست متخصصین رسیده است، نشان می‌دهد که قاعدگیشان تحت تاثیر واکسن کرونا قرار گرفته است. در انگلیس ۴۰۰۰ خانم گزارش کرده‌اند که پس از واکسیناسیون، قاعدگی آن‌ها دچار تغییر شده است.

بررسی‌های نشان داده است که تغییر وضعیت قاعدگی عمومیت چندانی ندارد. ولی همه‌ی کسانی که دچار این عارضه شده‌اند دارای دوره سنگین‌تر و طولانی‌تری شده‌اند. حتی برخی از زنانی که به هر دلیل قاعدگی نداشته‌اند، پس از تزریق واکسن دچار عوارض شده‌اند. برخی خانم ها گفته‌اند که پس از دوز اول واکسن آسترازنکا، دارای قاعدگی شدیدتر از معمول بوده‌اند. پس از دریافت دوز دوم این واکسن نیز قاعدگی زودتر از موعد بروز پیدا کرده است. البته برخی از زنان گفته‌اند که پس از واکسن دوره‌ی آن‌ها چندین هفته به تاخیر افتاده است.

دلیل علمی این موضوع چیست؟

تا کنون دلیل علمی این موضوع شناخته نشده است. ولی با این حال متخصصین حدس می‌زنند که شاید این خانم ها مشکلاتی در انعقاد خون دارند. برخی دیگر از متخصصین حدس می‌زنند که هورمون منحصربه‌فردی به نام «کوکتیل» می‌تواند در تغییرات دوره‌ نقش بازی کند.

متخصصین این احتمال را می‌دهند که واکسن اصلاً بر روی قاعدگی اثر منفی نداشته باشد و بالا رفتن هورمون کورتیزول در نتیجه‌ی استرس، باعث تغییر در قاعدگی میشود.

بررسی‌ها نشان داده است که این تغییرات خود به خود درست میشود. با این حال متخصصین پیشنهاد داده‌اند که اگر کسی پس از تزریق واکسن کرونا دچار دوره‌ی طولانی و خونریزی شدید شد، باید حتماً به پزشک مراجعه کند.


 برچسب ها: